top of page

Probiyotik Bakteri Nasıl Üretilir?

Güncelleme tarihi: 3 Ara 2022

İnsanların vücudunda yararlı ve zararlı olmak üzere birçok bakteri bulunur. Probiyotikler, insan vücuduna zarar veren bakterilerin tam tersine sindirim sistemini düzenleyen ve deri üzerinde olumlu etkileri olan yararlı bakterilerdir. Zararlı bakteriler gibi hastalık yapıcı fonksiyonları bulunmayan bakteri türleri olarak öne çıkar. Bu bakteriler yararlı olarak vücudun önemli parçaları arasında yer alır. Aynı zamanda insan vücudunda da doğal olarak bulunur.

İnsanların vücut yapısı hücreler yanında mikrobiyom adı verilen bir sistemden oluşur. Bu sistem içerisinde mikroplar da önemli bir yere sahip. Her insanın da bu mikrobiyom yapısı birbirinden farklılık gösterir. Bu sistem içerisinde bulunan yararlı bakteriler insanların sağlığına önemli katkılarda bulunur. İç organların yaşamını devam ettiren bu bakterilerin tüketilmesinde herhangi bir sakınca görülmez. Bununla birlikte bu bakterilerin insanların vücudunda sayısının azalma göstermesi ile birlikte dışarıdan probiyotik bakteri takviyesi almak gerekir.

Dışarıdan alınan bu takviye probiyotik bakteri takviyesini titizlikle seçmek gerekir. Oldukça önemli faydaları olsa da insanların vücut yapısı birbirinden farklılık gösterir. Böyle durumlarda da profesyonel laboratuvar ortamlarında üretilen ve insan sağlığı açısından tam kapasite fayda sağlayan ürünlere yönelmek büyük öneme sahip.Probiyotik Bakteri Nedir?

Probiyotik bakteri birçok bakımdan insan vücudu için gerekli olan yararlı bakteri türü olarak tanımlanabilir. Bu bakteri türleri insanların vücudunda hiçbir şekilde hastalık ya da enfeksiyona neden olmaz. Aksine insanların daha sağlıklı bir yaşam sürebilmelerinde probiyotiklere büyük bir gereksinim bulunur. Vücutta doğal olarak bulunsa da zamanla azalma gösterdiğinde bu probiyotikler için takviyeler alınır. İnsanlara sağladığı en önemli faydalar arasında şunlar sayılabilir:

  • Bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıda bulunurlar.

  • Vücutta sentezlenen tüm vitaminlerin üretimine destek verirler.

  • Bağırsak duvarını oluşturan ve vücutta bulunan zararlı bakterilerin kana ulaşmasını engelleyen hücreleri desteklerler.

  • Alınan ilaçların emilimine yardımcı olurlar.

Kısacası insanların normal bir vücut sağlığına sahip olabilmesi açısından probiyotik bakteri oldukça büyük bir öneme sahip. Bu aşamada bu bakterilerin azalması durumunda dışarıdan alınacak takviyenin de insanların vücut yapısına uygun olması dikkat edilen konular arasında yer alır.Probiyotik ile Prebiyotik Arasındaki Fark Nedir?

Probiyotik ve prebiyotik birbiri ile karıştırılan iki önemli kavramdır. Bu iki kavram birbirine yakın gibi görünse de birbirlerinden oldukça farklı. Probiyotikler insanların vücudunda yararlı bakteri türleri olarak bilinir. Ancak prebiyotikler yiyecekler ile birlikte vücuda alınan buna karşın sindirim sistemine katılmayan gıda bileşenleri olarak bilinirler. Bu bileşenler de sistemde yer alan probiyotiklerin aktivitesini ve sayısını artırmaya yardımcı olur.

Probiyotiklerin vücudun hangi alanında bulunduğu büyük bir önem taşır. Bağışıklık ve sindirim sistemin doğru çalışmasında bu bakteri türünün sayı olarak yeterli düzeyde olması önem taşır. Yararlı bakteriler sindirim sistemi, idrar yolları, ağız, deri ve akciğer gibi vücut bölümlerinde bulunurlar. Her bakteri kolonisi de bulunduğu yerde farklı görevleri yerine getirir.Probiyotik Bakteri Üretimi Nasıl Yapılır?

Probiyotik bakteri nasıl üretilir sorusuna oldukça detaylı yanıt vermek mümkün olabilir. Probiyotik bakteri üretimi konusunda profesyonellik oldukça önemli. En iyi laboratuvar ortamlarında yapılan bu üretimler tamamen steril koşullarda gerçekleştirilir. Mikrobiyoloji laboratuvarlarında üretilen bu bakteriler canlıdır ve insanların vücutlarına alınırken de uykudadırlar.

Bu mikroorganizmalar belirli bir asiditeye dayanıklı olacak şekilde üretilirler. Doğal mutasyon ve sindirim sistemi simülatörlerinden geçirilen bu bakteriler en iyi standartlarda geliştirilirler. Daha sonra ise kodlanmış bakteri suşlarının seçimi yapılır. Canlılıkları da bu sistem üzerinden belirlenir. Üretimlerinde profesyoneller çalışır ve en iyi üretim alanlarında gelişimleri sağlanır.


Daha fazlası için sosyal medya hesabımızı takip edebilir ya da buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.


471 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page